Czym wypełnić worek bokserski?

Każdy kto kupił worek bokserski bez wypełnienia zadaje sobie pytanie - jaki wypełniacz będzie najlepszy do napełnienia worka? Warto również postawić sobie pytanie czy niektóre typy wypełniaczy nie przyniosą mi więcej szkody niż pożytku. W naszej 15 letniej praktyce producenta worków bokserskich mieliśmy kontakt z setkami osób i wieloma sposobami wypełniania worka.

W tym artykule podzielimy się z państwem naszą wiedzą na temat tego co warto zastosować do wypełnienia worka bokserskiego a czego należy unikać.

Ścinki tkanin

Ścinki tkanin do wypełniania worków bokserskich

To najlepszy możliwy wypełniacz worków bokserskich pod pewnymi warunkami.

Należy unikać mokrych tkanin - skrawki tkanin do wypełnienia muszą być suche. Jeżeli wilgoć pojawi się w worku to w bardzo krótkim czasie doprowadzi do powstania pleśni w wypełniaczu i okropnego zapachu.W analizie tego wypełnienia pod uwagę weźmiemy wypełnienie worka o wysokości 150 cm i średnicy 45 cm.

Jeżeli zależy nam na dużej wadze worka idelne będą ścinki skaji, ścinki skór i ciężkich tkanin tapicerskich - dla takich wypełniaczy uzyskamy worek o wadze około 60-70 kg oraz będzie on twardy.

Jeżeli jednak zależy nam na tym żeby worek był nieco bardziej miękki warto zastosować skrawki bawełniane, poliestrowe oraz polaru zmieszane ze sobą lub też same skrawki bawełny. Dla wypełniacza złożonego z bawełny i polaru waga takiego worka powinna wynieść około 40 kg.

Czasem szykujemy jednak sprzęt do treningu dla naszych dzieci i tutaj zależy nam na maksymalnej miękkości i minimalnej wadze. Wtedy najlepszy wypełniacz to ścinki polaru bo sprawią one że worek będzie miękki i lekki - średnia waga worka 150 cm wypełnionego takim wypełniaczem to niespełna 20 kg.

Jak widzimy zastosowanie różnych skrawek tkanin przynosi różne efekty. Zmieszanie tkanin np bawełna i polar oraz flanela zależnie od proporcji da także różną wagę i twardość worka.

Wypełniacz z poprzedniego worka

To rozwiązanie to nieoczywista oczywistość. Wiele osób jest zaskoczonych gdy słyszy o takim prostym i skutecznym pomyśle.

Gdy zakupiliśmy już worek zwykle dożywa on swojego okresu eksploatacji po paru latach. Zamiast kupować nowy wypełniony worek można zaoszczędzić nie małe pieniądze po prostu przesypując wypełniacz z poprzedniego.

Przykładowa cena pełnego worka o wymiarze 150x45 to około 170 zł + koszt wysyłki około 60 zł z racji wagi na poziomie 50 kg. Koszt Worka pustego to około 95 zł + około 9 zł kosztu wysyłki. W takim wypadku jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 126 zł więc warto.

Stare ubrania

Stare ubrania do wypełnienia worka treningowego

Tą wersję bardzo polubiły mamy kupujące mniejsze rozmiary worków. Każdy z nas ma masę ubrań zalegających w szafie zarówno naszych własnych jak i dzieci. Wypełnienie nienoszonymi już ubraniami daje zawsze dobre rezultaty ponieważ są to tkaniny bawełniane i poliestrowe czyli najlepsze do napełnienia worków bokserskich.

Ten typ wypełnienia ma jeszcze jedną zaletę. Gdy mąż ma ulubioną koszulkę może ona zginąć w pewnych tajemniczych okolicznościach i znaleźć się w miejscu o którego istnieniu mało który mężczyzna pomyśli :)

Wióry z tartaku

Wióry z tartaku do wypełniania worków treningowych

Ten typ wypełniacza należy zdecydowanie odróżnić od trocin. Trociny pochodzą z pod piły lub frezarki natomiast wióry są tylko i wyłącznie z obróbki litego drewna za pomocą heblarki. Worek wypełniony wiórami ma dość fajną twardość i takie wypełnienie jest na granicy akceptowalności. Główny problem z takim wypełniaczem to konieczność dokładnego przejrzenia go.

Wszelkie małe kawałki drewna jakie pojawią się w worku przebiją go z czasem dokładnie w momencie uderzenia które na pewno zaboli. Nie zalecamy tego typu wypełniacza stosować samego. Warto zmieszać go z ścinkami tkanin nie mniej należy liczyć się z tym że dolna cześć worka z czasem zrobi się bardzo twarda. Ten typ wypełniacza niestety ma też jeszcze jedną wadę - pleśnieje w wilgotnym pomieszczeniu.

Czym nie wypełniać worka bokserskiego?

W Internecie a zwłaszcza na forach dyskusyjnych możemy znaleźć wiele rad co do wypełniaczy. Często są to wpisy w stylu " zastosuj piasek, jest zaj... " lub " znajomy kolegi ze szkoły wypełnił trocinami i chwali".

Niestety gdy zagłębimy się w to kto nam udziela rad zwykle okaże się że nie jest to producent worków bokserskich a osoba która nie widziała w życiu worka bokserskiego. Zazwyczaj są to wypowiedzi z grup o tematyce komputerowej, blogów o modzie lub blogi przeznaczone do pozycjonowania stron. Czy takie miejsca mogą dobrze doradzić?

Piasek

Piasek do wypełniania worków bokserskich

Z uwagi na "porady" jakie można znaleźć na forach internetowych bardzo przestrzegam przed tym wypełniaczem. Waga worka o wysokości 150 cm i średnicy 45 cm wypełnionego samy piaskiem to ponad 300 kg.

Żaden worek nie wytrzyma wypełnienia samym piaskiem. Tego typu wypełniacz jest też bardzo twardy - uderzanie w worek przypomina uderzanie w ścianę. Trudno mi ocenić co kieruje osobami które "doradzają" aby taki wypełniacz stosować ale jest to raczej chęć zaszkodzenia innych niż pomocy.

Na internetowych forach znajdą państwo nawet rady wypełnienia worka kamieniami co można określić tylko mianem głupoty.

Trociny

Trociny dorbne do wypełnienia worków bokserskich

Z jednej strony często chwalone. Równie często stosowane. Problem pojawia się tylko po paru miesiącach. Trociny bardzo lubią pochłaniać wilgoć ja to ma do siebie drewno.

W przypadku wiórów drewnianych wilgoć jest oddawana i jeżeli pomieszczenie w którym znajdzie się worek nie jest wilgotne pleśń nie pojawi.

Niestety w dużej części przypadków wypełniacz spleśnieje po wypełnieniu worka bokserskiego w ten sposób. Bardzo rzadko zdarza się aby pomieszczenie nie było zawilgocone nawet czasowo. Drugi problem tego wypełniacza to zbijanie się takiego wypełniacza - worek po paru treningach zrobi się twardy jak ściana

Zboże, kukurydza, groch i ziarna

Kukurydza do wypełniania worków

Każde ziarno kiedyś zakiełkuje. Ponieważ w worku pojawi się wilgoć część ziaren dosyć szybko zgnije ale część zacznie kiełkować. Zapach zgnilizny pojawi się bardzo szybko dlatego nie należy stosować tego typu materiałów na wypełniacz.

Pelet drzewny

Pelet do wypełnienia worków bokserskich

Pelet drzewny to małe kawałki drewna - wystarczy kilka treningów aby popękały i przebiły worek.

Scinki papieru

Ścinki papieru do wypełnienia worków bokserskich

Tego typu wypełnienie kompletnie nie nadaje się worków bokserskich - jest ono zdecydowanie za lekkie. Worek o wymiarze 150x45 wypełniony ścinkami papieru waży tylko kilka kg.

Paweł Sznajder

Właściciel firmy, wyprodukował nie jeden worek :)

;