Jak zamontować worek bokserski w domu

Montaż worka bokserskiego czasami potrafi przysporzyć problemów. Ważne jest zarówno dobranie odpowiednich kołków, wysokości worka jak i miejsca montażu. W tym artykule przedstawimy podstawowe elementy na których w różnych sytuacjach można zamontować worek bokserski.

Mocowanie sufitowe

Uchwyt sufitowy worka bokserskiego

Zamocowanie worka bokserskiego do sufitu to najpopularniejsza metoda montażu. Wymaga ono jednak odpowiedniego sufitu. Zdecydowanie warto wieszać worek na suficie wykonanym z żelbetonu oraz w stropie typu terriva.

W przypadku montażu do stropu typu terriva bardzo ważne jest odpowiednie miejsce mocowania. W przypadku stropów prefabrykowanych należy mocowanie przykręcić do belek stropowych. Zdecydowanie nie należy dokonywać montażu do pustaków stropowych - tego typu elementy stanowią tylko warstwę wypełniającą strop i od podskoków worka bardzo szybko pękną.

Warto też aby mocowanie sufitowe było wyposażone w okrętkę choć nie jest to warunek konieczny. Jedyną funkcją okrętki jest zapobieganie skręcaniu się łańcucha - ten problem występuje jednak tylko przy bardzo długim łańcuchu - minimum 75 cm co w warunkach domowych bardzo rzadko się zdarza.

Należy też zaznaczyć że tego typu mocowanie nie może być wszędzie zastosowane. W przypadku sufitu wykonanego z płyt karton gips na stelażu metalowym lub stropu z płyt osb mocowanie sufitowe nie sprawdzi się powodując tylko uszkodzenie sufitu z którego będzie ono wyrwane. Drugim problemem takiego mocowania jest wysokość pomieszczenia gdzie je stosujemy - w bardzo niskich pomieszczeniach poniżej 180 cm worek będzie wisiał za nisko aby mieć przyjemność z treningu i muc trenować większość technik.

Mocowanie naścienne - hak

Mocowanie naścienne do worka bokserskiego

Jeżeli nasz sufit jest zbyt niski lub zbyt słaby to worek bokserski możemy zamontować na haku montowanym do ściany.

Montaż tego typu haków jest możliwy zarówno do cegieł, gazobetonu jak i phorotermu.

W przypadku mocowań naściennych bardzo ważna jest odległość worka od ściany. Absolutnie minimalna odległość worka treningowego to 60 cm od ściany. Mniejsza odległość uniemożliwia praktycznie wykonywanie większości kopnięć. W przypadku montażu na ścianie należy koniecznie usunąć z niej wszelkie ostre elementy typu wkręty,gwoździe i wystające druty. Samo odbijanie się worka od ściany jest dla niego nie groźne. Warto też upewnić się że mamy odpowiednio wykonane tynki w miejscu montażu aby w trakcie treningu nie odpadły. Jeżeli obawiamy się że tynki są za słabe należy po prostu zwiększyć odległość montażu. W sprzedaży są oferowane zarówno mocowania 60 cm jak i 100 cm.

Mocowanie do belek drewnianych

Worek bokserski można również zamontować do krowi drewnianych na strychu. W takim wypadku należy użyć odpowiednich dla tego materiału wkrętów.

Mocowanie do huśtawki ogrodowej

Zamocowanie worka treningowego do huśtawki to dość ciekawa alternetywa do treningu na świerzym powietrzu. Tego typu rozwiązanie bardzo podoba się także dzieciom.

Mocowanie do drążka naściennego lub sufitowego

Kolejna metoda zamontowania worka bokserskiego to przymocowanie zastosowanie drążka do podciągania. Wiele tego typu drążków ma dodatkowy uchwyt na worek bokserki. Tego typu rozwiązanie pozwala zaoszczędzić dużo miejsca.

Mocowanie tymczasowe

Jeżeli na worku treningowych ćwiczymy sporadycznie to warto zastosować mocowanie tymczasowe w postaci paska zakończonego dwoma metalowymi elementami.

Stojak na worek

Czasami w systuacji inne sposoby powieszenia worka zawiodą warto zastosować stojak na worek bokserski. Jedyną wadą tej metody jest cena takiego rozwiązania - koszt stojaka to około 600 zł.

Paweł Sznajder

Właściciel firmy, wyprodukował nie jeden worek :)

;